2010. augusztus 25., szerda
Budapest Bombshell
2010. augusztus 5., csütörtök
Saddle Shoe
2010. augusztus 1., vasárnap
Európa kedvencei - Maria Brockerhoff
A német származású Maria Brockerhoff az 1960-as évek végén közkedvelt pin-up-ként és színésznőként volt ismert.
Maria 1942-ben született Hamburgban. Főiskolai tanulmányai mellett (azok finanszírozására) modell munkákat vállalt és 1964-ben még „Deutschen Gretchen”-nek is megválasztották. Ez a német viszonylatban jelentős esemény tette lehetővé, hogy kipróbálja magát különféle vígjátékokban. Játszott többek között a „Die Schwedische Jungfrau”, a „Komm Mit Zur Blauen Adria”, vagy az „Ich Kauf’ Mir Lieber Einen Tirolerhut” című filmekben, majd Hollywood-ba utazott, hogy a „The Silencers” című alkotásban szerepeljen Dean Martin partnereként, azonban a közös munka végül mégsem valósult meg. 1966-ban 26 magazinban voltak láthatóak a fotói, ám csupán egy francia filmben foglalkoztatták, így a következő évben ismét visszalátogatott a tengerentúlra. Amerikával azonban úgy tűnik nem volt szerencséje, ugyanis ez alkalommal sem találta meg számítását, a Columbia Records-al nem sikerült megegyeznie a felajánlott szerződésével kapcsolatban. Szülőhazájában olyan erotikus töltetű filmekben kapott szerepet, mint a „Pension Clausewitz” és 1968-ban az angliai Playboy decemberi címlapjára is felkerült. Pár televíziós sorozatot is forgatott a filmek mellett, de az 1970-es évek közepére a média érdeklődése egyre inkább halványult az irányába. Így végül amerikai producer férjével California-ba költözött és ott élnek a mai napig.
2010. május 23., vasárnap
92 évesen elhunyt Lena Horne
A pesti „Moulin”
A Pesti Broadway – s egyáltalán, a fôváros éjszakai élete a II. világháború előtt sokban hasonlított az európai nagyvárosokéhoz, sőt, például a Rozsnyay Sándor vezette Arizona színvonala változatosságban, ötletességben, a süllyedő és emelkedő masinériák szemkápráztató bravúrjait illetően a legjobbakkal is felvette a versenyt. 1930-ban az egykori Somosy-orfeum helyén azonban megnyílik a Moulin Rouge, és jelentősége máris több annál, minthogy csupán Budapest egyik elegáns szórakozóhelyének számítson. Egyszeriben a „Moulin” lesz a város reprezentatív mulatója.
Első fénykorában – a számtalan budapesti mulató: a Komédia Orfeum, a Royal Orfeum, a Grill Parisien, a Paulay Ede utcai Casino de Paris, vagy az Arizona mellett – máris megpróbálta saját arculatát, profilját is kialakítani. A két tulajdonos: Flaschner Ernő és Evetovits János – például a három Latabár (az idősebb és ifjabb Latabár Árpád, valamint öccse: Kálmán) főszereplésével, Vadnay irodalmi értékű kabarétréfáival olyan műsort, s ezzel olyan stílust teremtett, amellyel a Moulin átmenetet képezett a varieté, a kabaré és a vérbeli táncos revü között. (Köztudott volt az is, hogy a két tulajdonos minden este végignézte – mondhatjuk úgy is, ellenőrizte- zsűrizte a műsort, és csak azután ment át a konkurenciához, például a szemközti Arizónába.) A Moulin – a maga méreteihez és lehetôségeihez képest – már a harmincas években megteremtette a tipikus budapesti revü műfaját. Intim volt, de nem szegényes. Amolyan „kamara-revü” – a maga 10-16 tagú tánckarával. A háború után ugyanaz az Ehrenthal Teddy lett a tulajdonos a Moulinban is, mint a Royal Revü Orfeumban. Az államosítást követően – a sorra bezárt és megszüntetett éjszakai szórakozóhelyek közül – pedig a Moulin Rouge maradt meg egyetlennek, mondhatni, klasszikusnak és jellegzetesen pestinek. Még akkor is, ha a hatvanas-hetvenes évekre már másutt (a Béke Szálló Kupolatermében, az Éden Bárban, a Berlin Étteremben, az Astoriában stb.) is volt műsor, az Emke szomszédságában pedig megnyílt – a nagy létszámú közönséget (fôleg a szovjet, cseh és lengyel turistacsoportokat) is befogadó Maxim. Mégis – a szocializmus keretei között is – Budapest éjszakai életének a Moulin Rouge maradt a szimbóluma. Megszokott arculatát: sajátos elegáns atmoszféráját és műsorszerkezetét továbbra is megőrizte. A bordó kárpitok, az aranybordó tapéták, az aranyozott stukkók a háború előtti boldog béke hangulatát árasztották, a műsor pedig ugyancsak összetett maradt és színvonalas.
A különleges artistaszámok, professzionális zsonglőrök, bűvészek, gumiakrobaták között is feltűnő sikere volt például a szobortestű Császár Jutkának, aki parányi bikinit viselt, miközben arca és egész teste le volt festve arany festékkel: ugyancsak magas színvonalat képviselt a teltkarcsú, érzéki Anita Bell: alias Bélavári Panni, aki, akárcsak a Moulin sztárja, Medveczky Ilona, az Állami Balett Intézet kitűnően képzett növendéke volt. A koreográfusok, mint Nemes György, Hidas Hedvig, késôbb Gál György – igencsak nívós esztrádszámokat készítettek, a tánckar a Fővárosi Operett Színház jól képzett és csinos táncosnőiből verbuválódott. Családias volt a légkör, de nagy volt a fegyelem. A táncos lányok nem konzumáltak, erre megvoltak a külön szerződtetett s fenntartott exluzív hölgyek, a bárpultnál. A legkapósabbja többször is fordult egy éjszaka… Vogel Eric fantasztikus ötletei alapján – a közönség igazi nyugati színvonalú jelmezeket láthatott. Raffinált pántok, tollak, boák, bóbiták, diadémok fedtek mindent, amit fedni illett, s keltette mégis a mezítelenség izgató, érzéki benyomását. Ezért talán még a sztriptíz sem hiányzott igazán – ez persze tilos volt, s csak a hatvanas évek végére oldódott- lazult fel annyira a helyzet, hogy neccharisnyában, de melltartó nélkül, ragasztott fényes flittercsillaggal mehettek ki a színpadra a lányok. Persze, aki a vetkőzésnek ezt a „monokinis” módját egyáltalán hajlandó volt felvállalni.
2010. május 22., szombat
2010. május 16., vasárnap
2010. május 15., szombat
Tragikus sorsú szőke szépségek
A szépség 18 ezer reménykedő színésznőt ütött ki a nyeregből, hogy filmes debütálásaként eljátszhassa a Szent Johanna címszerepét, de végül mégsem ez az alkotás, hanem Godard: Kifulladásig című 1960-ban készült mozijának zűrös újságáruslánya tette nemzetközi filmikonná.
Hol vibrálón szellemes, hol mélabús, mint Jean-Paul Belmondo árulóvá váló szerelme, bemutatva azt az érzelmi skálát, amelyen életének 32 filmjében játszott tragikusan rövid pályafutása során. Mozitörténeti jelentőségű munkái közt van még Az ordító egér című hidegháborús komédia, a Fesd át a kocsidat musical, és a katasztrófafilmek prototípusa, a hazánkban is közkedvelt 1970-es Airport.
Sajnos azonban magánélete vetekedett emlékezetes szerepeinek viharos sorsával. A négyszer házasodott szőkeség örök célpontja volt a paparazzóknak és az FBI-nak is, különösen onnantól fogva, hogy a színésznő támogatta a Black Panther elnevezésű, a feketék jogaiért küzdő polgárjogi mozgalmat. A támadások közepette Seberg terhes lett, hivatalosan a második férjétől, Romain Garytől, a sajtó szerint viszont a párducok vezetőjétől.
A stressz – más források túl sok nyugtatóról beszélnek – idő előtti szüléshez vezetett, és a kislány két nappal később meg is halt. Bár a színésznőnek már volt egy fia, leánya elvesztését – aki, mint később bevallotta, egy röpke viszonyából fogant - nem bírta megemészteni. Magába fordult, mélabús lett, és lánya halálának évfordulóin rendre megpróbálta elvetni az életét.
Állítólag egyszer a párizsi metró elé vetette magát, máskor meg nyugtatóval akart jobblétre szenderülni. Harmadik házassága, plusz egy érvénytelen negyedik sem tették boldoggá. Végül 1979 augusztusában eltűnt otthonából, és csak 11 nappal később találtak rá, párizsi lakásától egy saroknyira. Az autójában ült, mintha aludna, kezében pedig egy rövidke búcsúlevelet szorongatott: „Bocsássatok meg. Nem bírom tovább.”
Az orvosi jelentés szerint tekintélyes mennyiségű altatót és alkoholt találtak a szervezetében, és öngyilkosságnak könyvelték el az esetet. Mindazonáltal van, aki kétségbe vonja az önkezűséget: ám arra a kérdésre, hogyan jutott el bárhova is az erősen rövidlátó és alkoholt fogyasztott sztár az autóval, már nagy valószínűséggel sosem érkezik válasz.
Az Oscar-díjat az 1954-es The Country Girlért kapta, amiben ő formálta az alkoholista énekest játszó Bing Crosby hűséges feleségét. Harmadik Hitchock-filmjének, a Fogjunk tolvajt forgatásán ismerkedett meg a francia Riviérán Rainier monacói herceggel, akinek minden vágya az volt, hogy egy színésznőt vegyen feleségül.
A herceg korábban Marilyn Monroe-t és Gina Lollobrigidát is megpróbálta elcsábítani, ám felesége végül Grace Kelly lett, akivel 1956-ban állt az oltár elé. A színésznő ezek után feladta karrierjét, de a nyilvánosság elől azért nem tűnt el teljesen.
Grace Kelly 52 éves korában hunyt el egy tragikus autóbalesetben. 1982. szeptember 13-án Stephanie lányával utazott, amikor a volán mögött szívrohamot kapott, gépkocsija pedig a szakadékba zuhant. Amikor eszméletlen testét kihúzták a roncsból, még élt, ám másnap elhunyt a kórházban. Lánya kisebb sérülésekkel megúszta a balesetet.
2010. április 6., kedd
Gyorshír - Újabb érdekes felmérés
2010. április 3., szombat
Egy kis revütörténet
Műfaját azonban tovább formálja és szinte monstre show-vá növeszti az amerikai revü hatása: szédítő színpadi effektusokkal, ingerlő ruhákkal és főleg a hatásosan nagylétszámú szereplőgárdával, a görlökkel. Amerika az egyéni, s z ó l i s z t i k u s feladatokra kezdetben még Európából importálja a képzett balett-táncosokat, ám a statisztákat hazai készletből fedezi, tánctudásuk hiányát pedig ruhátlanságukkal kompenzálja. A szinte mezítelen, uniformizált női testek dekoratív sorfala – szakmai szempontból – akkor „mozdul meg” igazán, miután Florenz Ziegfeld megalapítja világszerte híres iskoláját, és képezni kezdi az úgynevezett Ziegfeld-görlöket (évente 600 lányt). A mester a táncosnõk kiválasztásakor egy fehér vásznat feszített ki a színpadon és a csaknem meztelen, magas sarkú cipõt viselõ lányoknak át kellett vonulniuk a vászon mögött. Ziegfeld csak a lányok körvonalait látta: „Mielõtt megnézem az arcukat, látni akarom, hogyan mozognak. Több a szex a járásban, mint az arcban vagy az alakban” – mondta. – „Egy nõnek lehet a legszebb arca és a legcsodásabb alakja, ám ha a járása nem teljesen megfelelõ, átkozottul elronthat mindent.” 1926-ban végül a Ziegfeld Theatre is megalakul, az amerikai revü a húszas években eléri csúcspontját (majd egészen az ötvenes évek végéig rendkívüli színvonalon működik tovább), és a Ziegfeld Follies előadásaival a francia revü műfajára is visszahat.
Azonban ha az ember manapság a párizsi metróból kiszáll a Pigalle-on, akkor egészen a Champs Elysée-ig, az út jobb és bal oldalán emelet-magasságban csak Life Show-k és Peep Show-k nappal is kivilágított hirdetményeit s persze, hatalmas képekkel csalogató helyiségeit szemrevételezheti. Mindegy, hova nézünk: a szexipar minden terméke kendőzetlenül kínálja, árulja magát – a szexuális eszközök múzeumától a szinte leplezetlen pornográfiáig. – Köztük a Moulin Rouge: a Vörös Malom, homlokzatán a pirosra világított, hatalmas, forgó szélmalommal, bármennyire is impozáns, ma már úgyszólván egy szórakozóhely csupán a sok közül. (S mellesleg a Folies Bergère műsora is híresen jobb és színvonalasabb volt, amíg – 1944–1993 között – a magyar Michel Gyarmathy volt a művészeti igazgató.)
Felhasználtam a Táncművészet c. lap egyik anyagát.
2010. március 28., vasárnap
2010. március 27., szombat
Natalie Wood tragikus halála
Délután elmentek együtt a kikötő éttermébe vacsorázni, ahol sokaknak feltűnt, hogy a társaság a kelleténél több alkoholt fogyasztott, és a beszámolók szerint Walken még élénken flörtölt is a színésznővel. Robert Wagner már korábban is féltékeny volt Woodra és Walkenre, mivel úgy érezte, hogyha testileg nem is, de lelkileg mégiscsak megcsalja őt felesége. Az este folyamán, miután alaposan elázva visszatértek a hajóra, Natalie váratlanul úgy döntött, hogy elhagyja a fedélzetet. De ha nem is távozni akart, a hajónak ütődő felfújható gumicsónak zaja mindenképpen idegesíthette, ugyanis megpróbálta azt eloldozni. Ekkor azonban a feltételezések szerint a tengerbe zuhant, majd néhány perccel később megfulladt.
Felettébb gyanús azonban annak a nőnek a vallomása, aki az egyik közeli jachton éjfél körül hallotta, amint valaki a vízből segítségért kiáltozik. A fültanú szerint mintegy negyed órán keresztül kiáltozott az áldozat, mire valaki baljós nyugalommal és rezignációval a hangjában csak annyit válaszolt: „Nyugodj meg, hamarosan kiszedünk”. Senki sem segített azonban Woodnak, aki az érintett Los Angeles-i halottkém szerint végül fulladásos baleset áldozata lett.
A véleménye szerint a színésznő részeg volt, emiatt nem tudta időben levetni nehéz kabátját és pulóverét, melyek végül a mélybe húzták. További kételyre ad okot azonban az is, hogy holttestén számos horzsolást és sebet találtak, melyeket az esés közben is szerezhetett, de ugyanúgy lehettek egy esetleges tettlegesség nyomai is. Nem beszélve arról, hogy a hajó oldalán megtalálták a színésznő ujjlenyomatait, miközben a mentőcsónak érintetlen volt. De ami a legnyugtalanítóbb az az, hogy Walken és Wagner a mai napig nem nyilatkoztak az ügy kapcsán.
2010. március 25., csütörtök
89 éve született Simone Signoret
2010. március 13., szombat
2010. március 9., kedd
2010. március 6., szombat
"Legendás" botrányok és tragédiák Hollywoodban 2.
A 20. század fordulóján a gyönyörű Evelyn Nesbit volt New York legkeresettebb és legragyogóbb modellje. A festők egymást túllicitálva tolongtak, hogy felkérjék munkáikhoz, és a fiatal lány ennek köszönhetően rövidesen dúsgazdag lett. 16 évesen a hírhedt nőcsábász, Stanford White csábította el, majd második szeretőjétől kétszer is teherbe esett. Végül egy elkényeztetett milliomos fiához, Henry Kendall Thaw-hoz ment hozzá. Nem volt jó választás: a férfi eszelősen féltékeny, szadista kokainista volt, aki korbáccsal verte szeretőit. Evelynnek 1910-ben gyermeke született, a mai napig nem tudni, kitől. A féltékenységtől őrült férj egy napon a Madison Square Garden színházában találkozott asszonya első szeretőjével, Stanford White-tal, aki iránt fékezhetetlen gyűlöletet táplált. Thaw elővett egy pisztolyt, miközben a zenekar játszott, majd közvetlen közelről arcba lőtte White-ot. „Soha többé nem látod azt a nőt” – acsargott, miközben beleeresztette a tárat riválisába. Beszámíthatatlannak nyilvánították, és elmegyógyintézetbe vitték, de néhány év múlva szabadult. Evelyn Nesbit sikeres némafilm-karriert csinált, később legyőzte morfium- és alkoholfüggőségét, és csendes életet folytatott keramikusként. 82 évesen halt meg, 1967-ben.
2010. március 5., péntek
Kelly Anna brillíroz a Palermo bárban
2010. február 28., vasárnap
„Legendás” botrányok és tragédiák Hollywood-ban 1.
Egy alkalommal például szétverte fodrásza állkapcsát, majd 1942-ben letartóztatták, mikor a háború miatti elsötétítés után, égő reflektorokkal és részegen vezetett haza. Mindezt még megfejelte azzal, hogy tárgyalásán leütött egy rendőrt, felpofozott egy másikat, majd egy tintatartót a bíró fejéhez vágott. Nem meglepő, hogy ezek után szinte rögtön Los Angeles-i pszichiátriai intézetbe szállították, ahol paranoid skizofréniát diagnosztizáltak nála. Összesen hat évet töltött zárt intézetben, ahol többek között sokkterápiával is kezelték. Az 1950-es években visszatért a még ugyan filmvászonra, de sosem váltotta be igazán rendkívüli tehetségének ígéretét. Végül 1970-ben hunyt el a színésznő.
Még talán ennél is tragikusabb a walesi Peg Entwistle, Hollywood egy(ik) valódi áldozatának története. Színészcsaládból származott, apja sikeres Broadway-pályafutást tudhatott maga mögött. Melynek hatására ő is a Broadwayre ment, és kisebb-nagyobb szerepeket kapott, többek közt a 232 előadást megért, hatalmas sikerű Tommy című darabban is.
Az 1930-as évek elején Hollywoodba ment, és a Thirteen Women című filmben kapott szerepet. Ám a rendező drasztikusan megvágta a jeleneteit, a bemutatóra pedig meg sem hívták. A megalázott és a gazdasági válság miatt még el is szegényedett színésznő nagybátyjának a bemutató estéjén azt mondta, sétálni megy. Ezt is tette: fölment a híres Hollywood felirathoz, letette kabátját és pénztárcáját, majd a H-betűről a halálba vetette magát. Összetört testét csak két nap múlva találták meg. Kegyetlen irónia, hogy öngyilkosságának napján jött egy levele, melyben egy főszerepet ajánlottak fel neki – ráadásul egy olyan darabban, melynek végén öngyilkosságot kellett volna elkövetnie. „Attól tartok, gyáva vagyok. Sajnálok mindent. Ha korábban megtettem volna, sok szenvedést megspórolok” – szólt sokkoló tömörségű búcsúlevele. Mindössze 24 éves volt.
2010. február 24., szerda
2010. február 23., kedd
88 évesen elhunyt Kathryn Grayson
Az 1922-ben, Zelma Kathryn Elisabeth Hedrick néven született Grayson klasszikusan képzett szopránénekesnő volt, és karrierjét is az operában tervezte, mégis el tudták csábítani a filmhez, miután mindössze 15 évesen az MGM stúdióhoz szerződött. A Metro-Goldwyn-Mayer berkeiben készült művekben olyan színészek partnere volt, mint Howard Keel, Gene Kelly, Mario Lanza vagy Frank Sinatra.
A színésznő és Mario Lanza
Kiss Me Kate
Mikor filmes karrierje hanyatlani kezdett, Kathryn Grayson a szélesvásznat a színpadra váltotta. A hatvanas években így Broadway-darabokban és Las Vegasban is fellépett. Utolsó nagyjátékfilmje az 1956-os The Vagabond King volt, ezt követően már csak tévés alkotásokban szerepelt, például a Murder, She Wrote (Gyilkos sorok) három epizódjában.
A Show Boat sztárjaként
Grayson 2010. február 17-én hunyt el álmában Los Angeles-i otthonában – jelentette be személyi asszisztense és régi barátja, Sally Sherman. "Egy igazi úrinő volt, az elképzelhető legjobb humorérzékkel" – emlékezett rá.
(Forrás: bbc.co.uk)
"Hitchcock színésznői"
Joan Fontaine „A Manderley-ház asszonya” (1940) és a „Gyanakvó szellem” (1941) című filmekben szerepelt. A sztár szinte beleszületett a művészvilágba, ugyanis édesanyja is színésznőként dolgozott. Bár életének első éveit, szülőhelyén Tokióban töltötte a család, nem sokkal később Los Angeles-be költöztek, hogy a kis Joan a mamája nyomába léphessen. Kisebb szerepeket kapott csak, míg a nagy áttörést egy véletlen meg nem hozta a számára. Egy vacsorán David O. Selznick producerrel olyan nagy átéléssel és lelkesen beszélgetett Daphne Du Maurier Rebecca című regényéről, hogy a férfi rávette, menjen el egy meghallgatásra, ahol éppen a könyvből készülő filmhez választják ki a legmegfelelőbb szereplőt. Joan kiválasztását egy fél éves (!) kemény képzés előzte meg, valamint állandó próbák és tesztek alapján kapta meg a főszerepet. A mozi, amely a magyar piacon „A Manderley-ház asszonya” címmel jelent meg, egyben Alfred Hitchcock debütálását is jelentette és ennek ellenére elképesztő sikert aratott, hiszen rögtön tíz Oscar-díjra is jelölték a lélektani krimit, ám „csak” az operatőr, valamint maga a film kapta meg az elismerést. A színésznőnek azonban nem kellett sokat várnia a szobrocskára, ugyanis az egy évvel későbbi „Gyanakvő szellem” című moziért elnyerte azt. A negyvenes években több remek szereppel is elkényeztették, azonban később már egyre kevesebb jó ajánlata érkezett. A négyszer házasodott és ennyiszer elvált hölgy ma, 91 évesen visszavonultan él Kalifroniában.
Kim Novak a „Szédülés” (1958) című Hitchcock filmben tűnt fel először. Az 1933-ban született színésznő modellkedéssel kezdte a karrierjét, majd szerződtették a Columbia Filmstúdióhoz, ahol azonban nem vették igazán komolyan addig, amíg a már említett moziban nem szerepelt. James Stewart partneréül a rendező ugyan eredetileg Vera Miles-t szerette volna felkérni erre a kettős főszerepre, ám a színésznő terhessége éppen a forgatás idejére esett, így más lehetséges „alany” után kellett néznie. A választása igen jónak bizonyult, Kim pedig beírta magát a filmtörténelembe az alakításával. A szőkeség jelenleg már nem forgat, helyette a művészeteknek él: fest, szobrászkodik és verseket ír.
Tippi Hedren-t a „Madarak” (1963) és a „Marnie” (1964) című filmekben foglalkoztatta a rendező. Az 1930-as születésű sztár sikeres modell karrierjét hagyta maga mögött Hitchcock kedvéért. Egy üdítő reklámjában fedezte fel és rögtön tudta, hogy ő lesz „az új Grace Kelly”, akivel az ötvenes években több filmet is forgatott. Mint később azt a színésznő elmesélte, az első forgatás koránt sem volt kellemes élmény a számára: kezdő szereplőként rendkívül kimerítette a forgatás, ráadásul az utolsó jelenetek egyikében (amikor a madarak beszabadulnak a szobába) a rendező, ígéretével ellentétben, valódi madarakkal dolgozott, maga az eset pedig annyira megrázóra sikerült, hogy Tippi még évekig rémálmokkal küzdött a hatására. A trauma azonban meghozta a sikert, többek között egy Golden Globe díj formájában. Azóta több mint negyven filmet forgatott a színésznő, legutóbb a 4400 című sorozatban tűnt fel. Jelenleg harmadik férjével él és gyermekei révén (egyikük Melanie Griffith) többszörös nagymama.
2010. február 21., vasárnap
Legendák - Joan Crawford
2010. február 19., péntek
2010. február 18., csütörtök
Gyorshír - Szerelmes levelek a kalapács alatt
Kennedy és Gunilla von Post 1953 nyarán találkozott a francia Riviérán: az ambiciózus amerikai szenátor ekkor 36 éves volt, a svéd lány pedig 21. A pár áttáncolta az éjszakát, majd búcsúzóul szenvedélyes csókot váltott. Már házasságkötése után, 1954. június 28-án keltezett levelében Kennedy arról ír, hogy Európába készül, jachtot bérel, s körbehajózza a Földközi-tengert Gunilla társaságában. A titkos légyott terve azonban kútba esett Kennedy súlyos gerincproblémái miatt. 1954 novemberében a manhattani kórházból írt levele tele van sóvárgással és a meghiúsult randevú miatti bánattal.
"Két hónap óta vagyok kórházban. Rendkívül elkeseredtem, amikor az utolsó pillanatban meghiúsult az európai utam, hiszen Párizsba készültél és olyan jól eltölthettük volna az időt" - írja a jövendőbeli elnök, aki levele végén megkérdi szerelmétől, nincs-e arra valamilyen lehetőség, hogy Gunilla az Egyesült Államokba jöjjön. A szerelmeseknek csupán a következő évben sikerült találkozniuk, amikor egy hetet tölthettek kettesben egy svédországi ódon kastélyban. "Egy hétre kikölcsönöztem, egy csodálatos hétre, amelynek élményét soha és senki nem veheti el tőlem" - nyilatkozta Gunilla von Post.
Kennedy utolsó levele 1955 augusztusában íródott, amelyben a politikus arról ír, hogy a sors elválasztja szerelmétől. A levelekre a Legendary Auctions (www.legendariauctions.com) honlapon lehet licitálni. A kikiáltási ár 25 ezer dollár (4,9 millió forint), de a szervezők reményei szerint akár 100 ezer dollárt (19.8 millió forintot) is elérheti a bevétel.
A bejegyzésemhez felhasználtam a múlt-kor portál egy anyagát is.
2010. február 12., péntek
2010. február 11., csütörtök
A televízió Marylin Monroe-ja - Joi Lansing
2010. február 10., szerda
90. születésnapját ünnepli ma Komlós Juci
2010. február 4., csütörtök
2010. február 2., kedd
Klasszikus szépségápolási titkok, tippek és érdekességek
Audrey Hepburn sosem használt púdert, vagy alapozót, a természetes külső volt a védjegye. Emiatt nagyobb gondot kellett fordítania a bőre ápolására, amelyhez Erno Laszlo termékeket használt és az akkori viszonyokhoz képest kisebb vagyont költött az arca tisztításához szükséges fekete-szappan beszerzésére.
A sminkek ügyeletes nagymestere az ”aranykorban” Max Factor volt, így nem meglepő, hogy a hollywoodi színésznők túlnyomó része az ő termékeit használta és személyes szakértelmét vette igénybe. Többek között Lucille Ball, Lana Turner, Joan Crawford, Jean Harlow, Greta Garbo, Clara Bow és Bette Davis is erre a márkára esküdött. Bette az első sztárnak számít, aki ezeket a kozmetikumokat felfedezte magának és egyúttal divatba is hozta őket. Leginkább a márka barna szempillaspiráljára esküdött, egy interjúban saját sikerének egyik kulcsaként emlegette azt.
A Chanel-ház parfümjei mindig is nagy kedvencnek számítottak. Rita Hayworth a klasszikus Chanel No.5. és a Femme illatot használta, Catherine Deneuve pedig a Chanel No.19.-t nevezte meg kedvencének az 1960-as években. Vivien Leigh kedvenc illata a Joy volt, annyira szerette, hogy normális rendeltetésén kívül légfrissítőként, sőt szájspray-ként (!) is használta azt.
A Lux szappanok eladása is szárnyalt, ugyanis meglepően sok hollywoodi sztár használta arctisztításra őket.
2010. január 26., kedd
2010. január 22., péntek
Európa kedvencei - Vivi Bach
Vivi Bach (eredeti nevén Vivi Bak) 1939-ben született Koppenhágában egy pék családba. Már egészen fiatal korától kezdve élénken érdeklődött az éneklés és a tánc iránt, ennek ellenére mégis fodrászként kezdett el dolgozni. Pár szalonokban eltöltött év után modellként próbálta ki magát és ért el meglehetős sikereket, miközben tánc és énekleckéket vett. Ezeknek meg is lett az eredménye, mert egy együttes dániai (országos) turnéra hívta és a már említett, az „egész Dánia tinédzsere” jelzőt is megkapta egyre gyarapodó számú rajongóinak hála. Miután felfigyelt rá a közvélemény, népszerűségében már a rendezők és a filmcégek is lehetőséget láttak, így megkapta első szerepét a „Krudt Od Klunker” című moziban. Ahogyan már említettem (minden rosszindulat nélkül) nem a legfelejthetetlenebb alakítást sikerült produkálni már elsőre sem, mégis számos további dán filmben tartottak igényt a személyére. Ezek az alkotások jórészt csak a skandináv országokban (voltak) ismertek, ám ott mégis meglepő népszerűségre tettek szert. Szőke hajával és ártatlan kinézetével tökéletes alapanyag volt a jó kislány szerepekhez, általában és legtöbbször a főszereplő állandó, pajkos kiegészítője volt, aki még pár sláger eléneklésével is megörvendeztette a nézőket. Pár nemzetközi moziban is feltűnt, ilyen volt a „Death Drums Along The River”, vagy a filmtörténeti szempontból jelentős spagetti-western a „Le Pistole Non Discutono”. Az 1960-as évek során eközben ismét a zene felé fordult a forgatások mellett, Németországban Rex Gildo-val alkottak sikeres duettet. 1964-ben leszerződtette a Philips és egy 11 dalos lemezt vettek fel vele, melynek legnagyobb sikere a Gerhard Wendland-al közösen énekelt „Hey Vivi-Hey Gerhard” című dal volt, amelyet az angol nyelvű közönség „Hey Paula”-ként juttathatott a slágerlisták élére. Vivi közben jó (üzleti) érzékkel megalapította saját filmstúdióját és több mozi producereként is feltűnt a neve, valamint egyre inkább a televízió felé fordult, több gála műsorvezetői, közvetítői szerepét is megkapta. Az 1970-es évektől kezdődően ismét egyre gyakrabban látogatott Dániába, ahol rögzített néhány dalt és megmutatta még magát pár alkotásban, majd nyugdíjba vonult a show bizniszből. Azóta (harmadik) férjével Ibizán él, ahol festőként, illusztrátorként és gyermekkönyvek írójaként tevékenykedik.
2010. január 21., csütörtök
Búcsú Mr. Country Gentleman-től
A hetvenes évek végén vonult vissza, miután a karrierje a hatvanas években „hanyatlásnak” indult. Az utóbbi évtizedekben, mikortól az ötvenes évek zenéje újra a reneszánszát éli, ismét felfedezte magának a közönség és azok hallgatták lelkesen (köztük én is) , akiknek azelőtt csak a szüleik vagy nagyszüleik ismerhették és szerethették.
Pályafutása során két westernfilmben is szerepelt, illetve saját zenés műsort vezetett Carl Smith's Country Music Hall címen. A világhírű énekest 2003-ban iktatták be a Country Hall of Fame-be. A New York Times értesülései szerint két fia, két lánya és számos unokája gyászolja.
Ismét a zenei élet egy legendás alakja búcsúzott el örökre.
(A bejegyzéshez segítségemre volt a http://www.femina.hu/ oldal.)
2010. január 13., szerda
2010. január 7., csütörtök
A nap "arca": Keith Richards
A Rolling Stones 1980-as amerikai koncertje fokozott biztonsági készültség mellet zajlott, többek között azért, mert éppen pár héttel John Lennon meggyilkolása után lett megtartva. Ennek ellenére egy fanatikus rajongónak a záró szám alatt sikerült feljutnia a színpadra kedvenceihez, nem kis riadalmat okozva ezzel a szervezőknek. A helyzetet a Stones gitárosa, Keith Richards elképesztő eleganciával fogadta és reagálta le: levette hangszerét és párszor nemes egyszerűséggel fejbe verte a férfit, majd egy vállrándítással minősítve az eseményeket, behangolta a gitárt és folytatódott a show.